ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Διοργάνωση: Πρωτοβουλία Νέων

Ιστορία

Το πρωτάθλημα τάβλι "Αγριλός" διοργανώνεται κάθε χρόνο στο χωριό Μέσα Μουλιανά του Δήμου Σητείας Κρήτης.

-2013: Η πρώτη διοργάνωση

Το 2013 διοργανώθηκε το πρώτο πρωτάθλημα τάβλι "Αγριλός". Οι αγώνες έγιναν στην πλατεία και στα καφενεία του χωριού, το διήμερο 10-11 Αυγούστου. Συμμετοχή δήλωσαν 32 συνολικά παίκτες από δεκατρείς οικισμούς του Λασιθίου και του Ηρακλείου.

Το πρωτάθλημα αποτελούταν από πέντε συνολικά φάσεις νοκ-άουτ αγώνων: Φάση 32, Φάση 16, Προημιτελικοί, Ημιτελικοί, Τελικός. Την πρόκριση στην επόμενη φάση κέρδιζε ο παίκτης που θα κέρδιζε δύο σειρές παιχνιδιών στα επτά (π.χ. 2-1, 7-5.4-7.7-2)

Μετά από ένα μαραθώνιο παιχνιδιών, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο κ. Λογκάκης Κωστής από το Πισκοκέφαλο Σητείας. Στον τελικό επικράτησε του κ. Αβραμάκη Μανώλη από τον Άγιο Νικόλαο. Στην τρίτη θέση κατετάγη ο κ. Δουλάμης Απόστολος από την Αγιά Φωτιά Σητείας.

Πρωταθλητής οικισμός: Η κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον κ. Λογκάκη έδωσε και το ανάλογο τρόπαιο οικισμών στο Πισκοκέφαλο, χωριό του Δήμου Σητείας.

Μετάλλιο U21: Το μετάλλιο U21 κατέκτησε ο 15χρονος Γιακουμάκης Γιώργος από τα Μέσα Μουλιανά. Το ειδικό αυτό μετάλλιο δίνεται στον νεαρό παίκτη -κάτω των 21 ετών- που θα κάνει την καλύτερη πορεία στο πρωτάθλημα. Ο Γιακουμάκης κατάφερε να προκριθεί στην φάση των 16 και τελικά κατετάγη 15ος

- 2014: Η διοργάνωση των ριζικών αλλαγών

Το 2014 άλλαξαν πολλά στο πρωτάθλημα τάβλι Αγριλός. Ο χώρος, η ημερομηνία, το σύστημα διεξαγωγής και πολλά ακόμα άλλαξαν κάνοντας τη διοργάνωση πιο γρήγορη και ανταγωνιστική. Το πρωτάθλημα έγινε ημερήσιο και διοργανώθηκε αρκετά νωρίτερα, στις 4 Μαίου στον ανακαινισμένο πολιτιστικό χώρο του χωριού, το παλιό δημοτικό σχολείο.

Το σύστημα διεξαγωγής άλλαξε ενσωματώνοντας πλέον δύο βασικές φάσεις. Τη φάση των ομίλων και τη φάση των νοκ-αουτ αγώνων.

48 συμμετέχοντες προέρχονταν από 26 οικισμούς κυρίως του Λασιθίου και του Ηρακλείου, ενώ για πρώτη φορά υπήρχαν συμμετοχές από την Αθήνα και τη Λεμεσό Κύπρου. Οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε οχτώ ομίλους των έξι ατόμων. Με την ολοκλήρωση των προβλεπόμενων αγωνιστικών, οι δύο πρώτοι στη βαθμολογία κάθε ομίλου προκρίθηκαν στη φάση των νοκ-άουτ αγώνων: Φάση 16, Προημιτελικοί, Ημιτελικοί, Τελικός.

Έπειτα από συγκλονιστικά παιχνίδια, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο κ. Καββουσανός Στέργιος από την Τουρλωτή Σητείας, νικώντας στον τελικό το συγχωριανό του κ. Ντίμα Μιχάλη. Στην τρίτη θέση κατετάγη ο κ. Δαμουλάκης Νεκτάριος από το Πισκοκέφαλο.

Πρωτάθλητης οικισμός: Μετά την πρόκριση δύο χωριανών στον τελικό, όπως ήταν φυσικό το τρόπαιο του πρωταθλητή οικισμού κατέληξε στη Τουρλωτή. Η 3η θέση διατήρησε το Πισκοκέφαλο στο κλάμπ των ισχυρών χωριών παρότι έχασε τον περυσινό τίτλο.

Μετάλλιο U21: Το μετάλλιο νέων κατέκτησε ο 18χρονος Αγιασμάτης Ναπολέων από τα Μέσα Μουλιανά κάνοντας μια νίκη στη φάση των ομίλων.

Το ριζικά ανανεωμένο πρωτάθλημα κέρδισε τις εντυπώσεις θέτοντας στέρεες βάσεις αλλά και υψηλά στάνταρ για το επόμενο Πρωτάθλημα Τάβλι "Αγριλός 2015"

- 2015: Ρεκόρ συμμετοχών! Το Πρωτάθλημα στην Ιεράπετρα!

Το 2015 το Πρωτάθλημα Τάβλι γιγαντώθηκε καθώς οι παίκτες ανήλθαν σε 71 σημειώνοντας ρεκόρ συμμετοχών. Σε αυτό συνέβαλαν οι πολυπληθείς αποστολές ταβλαδόρων από τις γειτονικές πόλεις της Ιεράπετρας και του Αγίου Νικολάου που προστέθηκαν στους χρόνια συμμετέχοντες των γειτονικών χωριών της Σητείας. Μάλιστα, το Πρωτάθλημα κατέληξε στη "νύμφη του Νότου" Ιεράπετρα.

Η διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στο χώρο του δημοτικού αναψυκτηρίου "Κεφαλοβρύση"  καθώς και στο χώρο του κοινοτικού καταστήματος εντυπωσίασε όλους τους συμμετέχοντες. Μάλιστα, για πρώτη φορά διοργανώθηκε ξεχωριστό πρωτάθλημα νέων -κάτω των 21 ετών- με τους 8 συμμετέχοντες να μην προσμετρούνται στις 71 συμμετοχές.

71 συμμετέχοντες λοιπόν σε ένα μαραθώνιο 16 ομίλων με τους καλύτερους 32 να προκρίνονται στα νοκ-αουτ παιχνίδια. Αργά το βράδυ, ο Βασιλάκης Αντώνης από την Ιεράπετρα πανηγύρισε την κατάκτηση του Πρωταθλήματος νικώντας σε ένα συγκλονιστικό τελικό το Μανούσο Πάγκαλο από τον Άγιο Νικόλαο. Ο τελικός έγινε παρουσία αρκετών "φιλάθλων" ταβλαδόρων από τις δύο πόλεις. Οι Ιεράπετριτες χαμογέλασαν στο τέλος και πήραν το κύπελλο στη πόλη τους. Τρίτος βγήκε ο επίσης Ιεραπετρίτης Μανώλης Μπαλοθιάρης νικώντας στο μικρό τελικό, τον Γιάννη Αγγελάκη από την περυσινή πρωταθλήτρια Τουρλωτή.

Πρωτάθλητης οικισμός: Η Ιεράπετρα κατέκτησε πανηγυρικά τον τίτλο, ο οποίος για πρώτη φορά "ταξίδεψε" εκτός των ορίων του Δήμου Σητείας. Μάλιστα το ντέρμπι Ιεράπετρα - Άγιος Νικόλαος του τελικού κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των επισκεπτών.

Μετάλλιο U21: Το μετάλλιο νέων κατέκτησε ο 16χρονος Γιακουμάκης Γιώργος από τα Μέσα Μουλιανά. Ο νεαρός πρωταθλητής συμμετείχε και στους ενήλικες, σημειώνοντας αξιόλογη παρουσία (δύο νίκες) και χάνοντας στο νήμα την πρόκριση στα νοκ-αουτ παιχνίδια.

- 2016: Πρωταθλήτρια Νεάπολη. Συμμετέχει όλη η ανατολική Κρήτη.

Το 2016 το Πρωτάθλημα Τάβλι διατήρησε τον υψηλό αριθμό συμμετοχών 69. Ιεράπετρα και Άγιος Νικόλαος αύξησαν τις συμμετοχές τους, ενώ υπήρξε "οργανωμένη" αποστολή και από το Νομό Ηρακλείου (Επισκοπή Πεδιάδος). Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό, ο λογιστής Καρυδιανάκης Γιώργος έδωσε τον τίτλο στη Νεάπολη. Παράλληλα, η διοργανώτρια αρχή οργάνωσε για πρώτη φορά περιήγηση των επισκεπτών στο ύψωμα του Αγριλού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η διοργάνωση επέστρεψε δύο χρόνια μετά στο στέκι του Πολιτιστικού Συλλόγου Μέσα Μουλιανών "Το παλιό σχολείο", φιλοξενώντας άψογα παίκτες και επισκέπτες. Συνέχισε το ξεχωριστό πρωτάθλημα νέων -κάτω των 21 ετών- με 7 νεαρούς και νεαρές ταβλαδόρους να διαγωνίζονται για τον τίτλο.

69 συμμετέχοντες λοιπόν σε 16 ομίλων και οι καλύτερους 32 να προκρίνονται στα νοκ-αουτ παιχνίδια. Το 2016 ήταν σειρά των δύο άλλων πόλεων Σητείας και Νεάπολης να διεκδικήσουν το τρόπαιο του πρωταθλήματος. Μετά από ενα ματς που κρίθηκε στα σημεία, ο Καρυδιανάκης Γιώργος από τη Νεάπολη κέρδισε τον Κολυδάκη Νίκο από τη Σητεία και έφερε για πρώτη φορά το Πρωτάθλημα στο Μιραμπέλλο.

Ο μικρός τελικός ήταν υπόθεση των Σητειακών χωριών αφού ο Γιώργος Δερμιτζάκης από την Αγιά Τριάδα κέρδισε τον πρωταθλητή του 2013, Κωνσταντίνο Λογκάκη από το Πισκοκέφαλο και ανέβηκε στο βάθρο.

Πρωτάθλητης οικισμός: Η Νεάπολη έφερε για πρώτη φορά τον τίτλο στο Μιραμπέλλο, αποδεικνύοντας την πλούσια παράδοση της στο άθλημα. Η Σητεία και τα χωριά της κατέκτησαν τις υπόλοιπες θέσεις της τετράδας, σημειώνοντας αξιόλογη παρουσία.
Μετάλλιο U21: Το μετάλλιο νέων κατέκτησε η 15χρονη Χρύσα Μπουρμπουράκη  από τα Μέσα Μουλιανά, αποδεικνύοντας ότι έχει αξιόλογες προοπτικές σε μελλοντικά πρωταθλήματα. Μάλιστα μαζί με τη φιναλίστ Μαρία Αντωνάκη, αποδεικνύουν ότι το μέλλον του πρωταθλήματος είναι γένους θηλυκού.

- 2017: Η ιστορία συνεχίζεται